Prejsť na obsah
  • Facebook
  • Instagram
Light* FiF UK
  • Domov
  • O nás
    • O spolku
    • Občianske združenie
    • Kontakt
  • Pridaj sa k nám!
  • LIGHT* KVÍR FESTIVAL
  • Ostatné aktivity
    • Otvorený list proti pseudovede
    • Výskumný blok
  • Blog

Výskumný blok LIGHT* Kvír Festivalu

Výskumný blok je už tradičná súčasť nášho ročného LIGHT* Kvír Festivalu, ktorá poskytuje platformu pre prezentáciu rôznych zaujímavých a kvalitných výskumných prác pred novým publikom.

Táto stránka slúži ako súhrn príspevkov a ich prezentujúceho účastníctva súčasných a predošlých ročníkov výskumného bloku.

Súčasný ročník, Výskumný blok 2025

Well-being a individuální pojetí sociální změny angažovaných mladých lidí v queer otázkách

Simona Hendrychová (FSS MUNI Brno)

Příspěvek se zaměřuje na mladé lidi angažované v queer otázkách v ČR. Na základě 7 rozhovorů zkoumá vztahy prožívaného well-beingu, percepce aktuálního světa a naplňování vytyčených cílů vlastní občanské angažovanosti. Představuje také směr kritické komunitní psychologie a dekolonizaci psychologie.

Keď slová nestačia: Ontologické (ne)bezpečia a identita LGBTQ+ ľudí vo vizuálno-participatívnom výskume

Maroš Ondrejka (ÚESA SAV)

Príspevok sa bude venovať metodologickým a teoretickým implikáciám skúmania identity kvír ľudí prostredníctvom ich prežívania a vnímania ontologického bezpečia. Cieliť bude najmä na praktickosť a prepojenie riešení problémov s operacionalizáciou kategórií využitím vizuálnych a participatívnych metód. Príspevok prinesie aj niektoré z predbežných záverov zo súvisiaceho dizertačného výskumu, ktorý o.i. poukazuje na viacero možností rozvíjania konceptu bezpečných miest.

Regulácia platformovej práce (v digitálnom sexbiznise)

Alexandra Moran (Sociologický ústav SAV)

Môj dizertačný projekt sa zameriava na reguláciu a pracovné podmienky v digitálnom sexbiznise. Zaujímam sa o typ sexuálnej práce, ktorá je výlučne digitálna a je sprostredkovaná platformami, akou je napr. OnlyFans. Napriek tomu, že digitálna sexuálna práca je formou platformovou práce, je neustále zanedbávaná v diskurzoch a politikách o práci na platformách. Cieľom mojej dizertačnej práce je spojiť poznanie o digitálnej sexuálnej práci a platformovej práci, ako aj odhaliť mocenské vzťahy medzi aktérmi v tomto sektore. Projekt má interdisciplinárny charakter, keďže jeho súčasťou je v prvom rade právna analýza so zameraním hlavne na legislatívu na európskej úrovni, ktorej cieľom je zmapovať právny rámec. V druhom rade vediem kvalitatívne rozhovory s pracovníčkami v digitálnom sexbiznise, ako aj s expertkami, ktoré opisujú problémy, s ktorými sa stretávajú na platformách, a svoj vzťah k inštitúciám. Pracovníci a pracovníčky na platformách, vrátane tých v sexbiznise, čelia výzvam súvisiacim s chybovým algoritmickým manažmentom, znemožnením kolektívneho vyjednávania a neistotou pracovného pomeru. Hoci platformizácia v niektorých ohľadoch zlepšila podmienky pracovníčok v sexbiznise, pretože im zabezpečila väčšiu bezpečnosť, autonómiu a formalizáciu príjmov, zostávajú marginalizované a čelia novým výzvam. Patrí k nim cenzúra, vymazávanie a krádež obsahu alebo vylúčenie finančnými inštitúciami. Zanedbanie sexuálnych pracovníčok v politikách o platformovej práci je najzjavnejšie v novej smernici o platformovej práci, ktorej definícia digitálnej pracovnej platformy vylučuje zo svojej pôsobnosti tvorcov a tvorkyne digitálneho obsahu na platformách. Zastrešujúcim zámerom dizertačného projektu je prispieť k poznaniu o vplyve regulácií na platformy a preskúmať možnosti zlepšenia pracovných podmienok digitálnych sexuálnych pracovníčok.

Chemsex a jeho prepojenie s prenosom HIV a AIDS

Hugo Čejka (FIF UK)

Práca skúma chemsex (užívanie psychoaktívnych látok na zvýšenie sexuálneho zážitku) nielen ako individuálny fenomén, ale aj ako širší spoločenský a epidemiologický problém. Poukazuje na jeho rozšírenie zväčša v LGBTQ+ komunitách, najmä medzi mužmi, ktorí majú sex s inými mužmi (MSM), a analyzuje jeho prepojenie s nárastom pohlavne prenosných infekcií vrátane HIV/AIDS. Dáta pre Slovensko sú ale príliš obmedzené, ale do budúceho roka by mali byť vďaka projektu EMIS 2024 prístupné dáta aj za našu krajinu.

Práca sa opiera o kvalitatívny výskum a analýzu existujúcich štúdií o chemsexe a jeho súvislostiach s prenosom HIV. Používa kombináciu hĺbkových rozhovorov, analýzy existujúcich prieskumov a prehľadu inštitucionálnych a preventívnych opatrení. Hlavné zistenia poukazujú na nedostatočnú spoluprácu medzi klinikami sexuálneho zdravia a centrami pre liečbu závislostí, čo sťažuje prístup k efektívnej starostlivosti. Užívatelia chemsexu často čelia stigmatizácii, čo im bráni vyhľadávať pomoc, pričom kľúčové preventívne opatrenia zahŕňajú PrEP, PEP, doxy-PEP a vzdelávacie kampane. Štúdia tiež zdôrazňuje potrebu neodsudzujúcej zdravotnej starostlivosti a bezpečných priestorov na diskusiu o tejto problematike.

Trans osoby a telesné postihnutie: fenomenologické chápanie viacnásobnej diskriminácie

Natália Juranová (FHS UTB Zlín)

Práca sa venuje trans ľuďom, ktorí žijú s telesným postihnutím. Za využitia intersekcionálnej perspektívy a fenomenologického prístupu skúma špecifické skúsenosti s viacnásobnou diskrimináciou, príslušnými komunitami a podporným systémom.

Aspoň dúhovú vlajku: vnímanie reakcií univerzít na queerfóbny teroristický útok queer študentstvom

Mária Čujdíková, Xenia Daniela Poslon & Viktor Kocur (FMFI UK, ÚVSK SAV & FMFI UK)

Naša štúdia sa venuje tomu ako queer študentstvo vnímalo reakcie vysokých škôl na smrteľný queerfóbny teroristický útok, ktorý sa odohral 12. októbra 2022 v Bratislave na Slovensku. Po útoku sme zozbierali výpovede študentstva, ktoré sme následne analyzovali pomocou tematickej analýzy. Cieľom bolo identifikovať kľúčové témy, ktoré sa v týchto výpovediach opakovali.“ Symbolické gestá, ako napríklad vystavenie dúhovej vlajky, účastníctvo opisovalo ako dôležitý krok k inklúzii, no štúdia poukazuje na potrebu, aby inštitúcie išli nad rámec symboliky. Účastníctvo zdôrazňuje význam inkluzívnych politík, vzdelávacích programov, poradenských služieb a skutočných systémových zmien na vytvorenie skutočne bezpečných a inkluzívnych priestorov. Článok upozorňuje na obavy z neochoty inštitúcií zavádzať takéto opatrenia napriek výskumom, ktoré potvrdzujú ich pozitívne účinky.

Archív

Výskumný blok 2024

Kvír zdravie v Česku a na Slovensku, Ondřej Musil & Zuzana Semlerová

O rodových stereotypoch v ranom detstve, Karin Štrofová

Well-being kvír študentstva na UK, Romana Kubáleková

Výskumný blok 2023

Od odsúdenia „padlých žien“ k finančnej podpore rodín: požiadavky protirodovej politiky, Zuzana Maďarová

Transrodovosť a kritika ideológie, Daniel Javoran

Spôsoby uspokojovania ľudskej intimity v polyamórnych vzťahoch – rozdiel medzi viac a menej autonómnym angažovaním sa v polyamórií, Denisa Derevjaniková

  • Facebook
  • Instagram

Light* FiF UK

© 2025